Výluky z povinného ručení

Pojišťovna hradí z povinného ručení viníka nehody hmotnou škodu, škodu na zdraví, škodu povahy ušlého zisku a v případě škody na zdraví i náklady právního zastoupení, avšak s určitými výjimkami:

1. vlastní škoda řidiče vozidla, kterým byla nehoda způsobena
2. hmotná škoda vzniklá při nehodě manželovi/ce viníka a osobám žijícím s ním ve společné domácnosti
3. škoda na vlastním vozidle viníka a přepravovaném zboží, s výjimkou majetku přepravovaných osob
4. škoda vzniklá na vozidle spojeném s vozidlem viníka do soupravy
5. škoda vzniklá manipulací s nákladem stojícího vozidla
6. náklady léčení řidiče vozidla, kterým byla nehoda způsobena
7. škoda vzniklá při organizovaném závodě
8. škoda vzniklá při teroristickém činu nebo válečné události

Výluky jsou jasně definovány, snad jen u bodu 5 dochází mezi poškozeným a pojišťovnou k akademickým debatám, zdali dotyčný vysokozdvižný vozík v okamžiku nehody stál (neplatí se), otáčel se (neplatí se) nebo jel směrem dopředu či dozadu (platí se).

Pokud vozidlo řídí jiná osoba a vlastník vozidla v něm při nehodě figuruje jako spolujezdec, hradí se mu pouze případná škoda na zdraví.

Střetnou-li se vozidla stejného vlastníka, neplatí se nic, v případě vozidel patřících stejné leasingové společnosti se platí, pokud mají různého provozovatele, který je zapsán v technickém průkazu (u populárního operativního leasingu tedy platí, že pokud máte smůlu na viníka se stejným operativním leasingem, pojišťovna nezaplatí nic a náhrada škody leasingové společnosti zůstává na poškozeném).

Na závěr ještě jeden odstavec k vozidlům na leasing obecně. Jakékoliv plnění nájemci vozidla musí být schváleno leasingovou společností formou tzv. devinkulace. Obecně leasingové společnosti většinou souhlasí s plněním na základě faktury přímo smluvnímu servisu, avšak rozhodně zakazují plnění formou rozpočtu, a v případě totální škody požadují plnění přímo na svůj účet. Nájemce se tedy nikoliv vlastní vinou ocitá v situaci, kdy nehodu nezavinil, vozidlo je totálně zničeno, od pojišťovny nedostane nic a navíc mu okamžitě vzniká dluh za zbytek neuhrazeného leasingu (který leasingová společnost požaduje splatit okamžitě). Na tuto možnost by měl každý před uzavřením leasingové smlouvy pamatovat.

Autor: Pavel Řeha

Zeptejte se na výluky z povinného ručení v diskuzním fóru na Po dálnici.cz.