Proč si nebrat auto na leasing

“Ještě jsem byl v nemocnici, když po mně leasingovka chtěla doplatit najednou celý leasing,” řekl nám kamarád po těžké autonehodě, kterou nezavinil.

Totální škoda na vozidle
Totální škoda na vozidle

V poslední době jsou velmi populární různé druhy leasingu jako způsobu, jak si pořídit nové vozidlo bez většího množství našetřených peněz. Situace vypadá lákavě – zákazník má auto hned k dispozici, platí pouze měsíční splátky, vozidlo je havarijně pojištěno a nájemce tedy nic neriskuje. V případě operativního leasingu dokonce užívá vozidlo, o které se kompletně stará leasingová společnost. Co jiného by si člověk mohl přát?

A pak přijde havárie. Nezaviněná, viník má povinné ručení, vše vypadá v pořádku. Škoda na vozidle se ukáže jako totální. Vozidlo je havarijně pojištěno, pojišťovna uhradí škodu majiteli vozidla (leasingové společnosti) a věc se zdá být vyřešena. V té chvíli ovšem přichází na řadu pohledávka leasingové společnosti proti nájemci. Jelikož vozidlo dosud nebylo uhrazeno, vznikla leasingové společnosti škoda z nedoplacených splátek a úroku. Tuto částku začne společnost okamžitě vymáhat po nájemci, který se tímto ocitá v nezáviděníhodné situaci. Najednou je bez auta a má několikasettisícový dluh, který musí okamžitě splatit.

Výše uvedené platí v případě leasingu běžného. Operativní leasing má ještě další specifika. Vzhledem k úspěšnosti produktu jezdí po silnicích tisíce vozidel, která sice užívají nájemci na operativní leasing, ale jejich provozovatelem je leasingová společnost. Problém nastává, pokud dojde k nehodě mezi dvěma vozidly patřícími stejné leasingové společnosti. Zákon je v tomto jednoznačný – škoda mezi vozidly stejného provozovatele se nehradí z povinného ručení. Pokud tedy pojišťovna podle zákona odmítne plnit, vymáhá leasingová společnost celou částku automaticky po nájemci.

Každý by si tedy měl uvědomit, jestli mu stojí za to tímto způsobem riskovat. Mít vozidlo ve svém vlastnictví sice může být finančně náročnější (jak při nákupu, tak i při provozu), ale pokud má majitel uzavřené povinné ručení a nejezdí pod vlivem návykových látek, žádná nenadálá finanční katastrofa mu nehrozí. Z tohoto úhlu pohledu je tedy jistější si nějakou částku ušetřit nebo si zařídit běžný spotřebitelský úvěr a pořídit vozidlo do svého vlastnictví.

Autor: Pavel Řeha

Zeptejte se na leasing automobilu v diskuzním fóru na Po dálnici.cz.




1 komentář u „Proč si nebrat auto na leasing“

  1. zajímavé….to s tím stejným provozovatelem mě nikdy nenapadlo

Komentáře nejsou povoleny.