Běžná nehoda nebo pojistný podvod?

V dnešním regionálním zpravodajství na iDnes si můžeme přečíst článek o tom, že řidič sportovního vozu Lamborghini na dálnici D1 z nepozornosti v zúženém úseku zavadil o kamion, ve smyku najel vpravo a narazil do svodidel. U článku jsou tři fotky, které zachycují vozidlo po nehodě. Kupodivu na nich ale nevidíme žádné stopy po smyku nebo prudkém brzdění. Lamborghini je šikovně napasováno do svodidel v místě, kde zřejmě mělo dojít ke kontaktu s návěsem (pravá část vozidla). Ke kontaktu se svodidly evidentně došlo v minimální rychlosti (max. 20 km/h), protože nevidíme aktivované airbagy.

Foto: Policie ČR

Z celé situace zjevně vyplývá, že k nehodě nemohlo dojít tak, jak je popsáno v článku. U vozidel této kategorie stačí i malé poškození, a pojistné plnění dosahuje astronomických hodnot. Policie na místě odhad škody nestanovila, ale se zkušenostmi z podobných případů je možné odhadnout, že “poškozený” s pomocí advokáta a vstřícného technika si řekne u pojišťovny minimálně o 20 000 €.

Ještě bych se zastavil u novinářského zpracování věci – autor článku reprodukoval informace, zjištěné u policie, aniž by použil vlastní úsudek. Pokud by Lamborghini skutečně přišlo do kontaktu s návěsem pravou stranou, havarovalo by do betonových svodidel na levé straně zúženého úseku – s daleko větším rizikem pro jeho řidiče. Ten zvolil bezpečnější cestu k pojistnému plnění, i přes zjevný rozpor svého tvrzení s fyzikálními zákony. Nezbývá než doufat, že likvidátor události projeví dostatek osobní statečnosti a nedá podvodníkovi jeho kořist lacino.

Pavel Řeha